Silaczki Nowy swiat still 047Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto Lyčių studijų centras kartu su Lenkijos institutu ir Lenkijos Respublikos ambasada Vilniuje kovo 14 d. 17 val. kviečia į filmo „Galiūnės“ (Siłaczki; rež. Marta Dzido, Piotr Śliwowski, 2018, Lenkija) peržiūrą, kuri vyks Saulėtekio al. 9, I rūmuose, 217 aud.

„Esame žmonės ir reikalaujame žmoniškų teisių!“ – tikino Kazimiera Bujwidowa, draudimo moterims studijuoti universitetuose panaikinimo iniciatorė. „Išdrįskime būti laisvi!“ – kvietė Maria Dulębianka, pirmoji kandidatė į Seimą, laikais, kuomet moterys dar neturėjo balsavimo teisių. „Norime viso gyvenimo!” – šaukė Zofia Nałkowska, reikalaudama ne tik politinio, bet ir socialinio lygiateisiškumo. „Nepriklausomai nuo lyties!“ – ragino Paulina Kuczalska, vadinta – ne be priežasties – feminizmo popieže.

Jos kovojo už teises šalyje, kurios anuomet nebuvo žemėlapyje.

Joms sakė: Dabar ne laikas kovai už moterų teises!

Tačiau jos nenorėjo nepriklausomos Lenkijos be laisvų lenkių.

Kovotojos, patriotės, aktyvistės, karės, sufražistės – apie jas pasakoja atkuriamosios dokumentikos filmas „Galiūnės“. Apie jų daug metų trukusią kovą už moterų reikalą, nes, kaip šaukė Zofia Daszyńska - Golińska per 1911 m. Krokuvos sufražisčių eiseną: „Teisės negaunamos! Teisės iškovojamos!“