VUFondo logo

Projektas finansuojamas iš Europos socialinio fondo.

„Jungiančioji skaitmeninė atmintis paribiuose: kultūrinės tapatybės, paveldo komunikacijos ir skaitmeninės kuratorystės praktikų soc. tinkluose tyrimas“, Nr. 09.3.3-LMT-K-712-17-0027

Dažniausiai nepatogusis paveldas analizuojamas istorinės ir socialinės atminties, šiuolaikinės visuomenės tapatumo, skaitmeninių technologijų sukeliamų efektų tyrimuose. Nepatogiojo paveldo tyrimas naudojant socialinių tinklų duomenis – dar pakankamai retai taikoma praktika.

Projekto „Jungiančioji skaitmeninė atmintis paribiuose: kultūrinės tapatybės, paveldo komunikacijos ir skaitmeninės kuratorystės praktikų soc. tinkluose tyrimas“ metu bus siekiama nustatyti kaip kultūros paveldo reikšmių konstravimo ir skaitmeninės atminties procesai skaitmeninių socialinių tinklų erdvėje (Lietuvoje ir už jos ribų) įgalina prieštaringas diskusijas (transnacionaliniu, nacionaliniu ir translokaliniu lygiu) apie pageidaujamą ir nepageidaujamą istorinę praeitį bei atskleidžia kultūrinių tapatybių sankirtas.

Tyrimo metu bus atliekama skirtingų socialinių tinklų („Facebook“, „Instagram“, „Vkontakte“) turinio lyginamoji analizė. Bus tiriami kartų skirtingumo, translokaciniai (diasporos, emigrantų ir imigrantų bendruomenių), etnolingvistiniai (pvz. rusų, lenkų kalbomis kalbančių piliečių) ir religiniai tapatybės poveikiai.

Projekte bus taikomi komunikacijos ir informacijos mokslams būdingi teorinės prieigos ir metodologiniai sprendimai. Šiuo požiūriu mūsų visuomenėje egzistuojančios nepatogiojo paveldo interpretacijos yra fiksuojamos ne kaip istorinės atminties dalykai, o priimamos kaip dabartinės tikrovės faktai, komunikuojantys apie vienokius ar kitokius visuomenėje egzistuojančius gilesnius reiškinius.

Pagrindiniai projekto tyrimo grupės nariai:

Toronto universiteto (Kanada) doc. dr. Costis Dallas (Mokslinio tyrimo vadovas);

VU Komunikacijos fakulteto prof. dr. Rimvydas Laužikas;

VU Komunikacijos fakulteto doc. dr. Kęstas Kirtiklis;