Skaitmeninis vaizdas 1

Naujuosius metus VU biblioteka pradeda su reikšmingomis permainomis – visuomenei pristatydama įspūdingą dovaną: tūkstančiams bibliotekos suskaitmenintų dokumentų suteikiamas viešo naudojimo statusas. Šis sprendimas reiškia, kad bibliotekoje saugomi kultūros objektai, nuo šiol žymimi Public domain ženklu, tampa viešo naudojimo, laisvai prieinami visuomenei, o jų panaudos neriboja autorių teisės.

Suskaitmenintų bibliotekos mokslo ir kultūros paveldo vertybių atvėrimas viešam naudojimui žymi svarbų žingsnį žinių paveldo atvėrime. VU bibliotekos generalinės direktorės Irenos Krivienės teigimu, VU biblioteka nuosekliai pasisako už atvirąjį mokslą, nes atvirumas yra būtina sąlyga spartesnei mokslo pažangai, mokslo pasiekimams ir visuomenės švietimui. Dabar skaitmenintas VU bibliotekos paveldas yra atveriamas visuomenei, kuriai ir priklauso šioje organizacijoje saugomos kolekcijos.

Taip pat tikimasi, kad skaitmeninių kolekcijų atvėrimas visuomenei suteiks peno skleistis naujoms idėjoms ir galimybėmis, leis ne tik laisvai su jomis susipažinti bei tyrinėti, tačiau ir laisvai naudoti savo kūrybinėje, edukacinėje, komercinėje ar kitokioje veikloje. „Šiuo veiksmu sekame Vakarų pasaulio pavyzdžiu ir tikimės, kad Public domain žyma paženklintas suskaitmenintas VU bibliotekos paveldo lobynas įkvėps ir praturtins meno ir mokslo pasaulį, suteiks atradimų džiaugsmo mokiniams, mokytojams, kūrėjams, studentams, mokslininkams ir visiems, vertinantiems mokslo ir kultūros paveldą“, – sako Irena Krivienė.

Šiuo metu VU bibliotekos Skaitmeninių kolekcijų platformoje pateikiama per 10 tūkstančių skaitmeninių objektų, kuriuos sudaro reti spaudiniai, rankraščiai, grafikos kūriniai, fotografijos ir kiti dokumentai. Tarp jų – pirmosios spausdintos knygos iki XV a., ypatingos vertės senųjų atlasų ir žemėlapių rinkiniai, bibliotekoje saugomų Lietuvos didikų giminių archyvai, senosios lietuvių raštijos dokumentai, LDK teismų knygos, atspindinčios plačią politinę, juridinę, socialinę ir ekonominę Lietuvos istorijos panoramą.

Vartotojas Skaitmeninių kolekcijų svetainėje gali atsisiųsti bet kurį dokumentą JPG formatu, jeigu objektas yra įkeltas šiuo formatu. Prie kiekvieno objekto atvaizduojami jo metaduomenys pagal katalogo informaciją, taip pat pateikiama ir informacija apie objekto autorių teisių statusą, plačiau paaiškinama, kokiomis sąlygomis galima naudoti konkretų objektą, pateikiama nuoroda į kanoninį licencijos puslapį. Kolekcijų puslapiuose ir objektų paieškoje vartotojams pasiekiamas autorių teisių licencijos filtras, leidžiantis atrinkti objektus su pasirinkta licencija.

Prie skaitmeninių kolekcijų kviečiame jungtis čia.

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos