AdomasGrinius

Viniaus universiteto Komunikacijos fakultetas yra parengęs daug garsių Lietuvos žurnalistų, tarp kurių – ir ne viena garsi sporto žurnalisto (-ės) pavardė. Kas bendra tarp sporto ir žurnalistikos, kuo žavi sporto žurnalistika ir kaip atrodo sporto žurnalisto darbas? Apie tai kalbamės su Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto žurnalistikos studentu Adomu Griniumi, kuris šiuo metu studijuoja ketvirtame kurse ir dirba TV3.lt sporto žurnalistu bei veda laidą apie NBA krepšinį radijo stotyje Power Hit Radio.

– Kodėl nusprendėte studijuoti žurnalistiką?

– Studijuoti žurnalistiką nusprendžiau ganėtinai anksti – maždaug dešimtoje klasėje, būdamas 16 metų. Augau žurnalistų šeimoje, mano tėvai kadaise susipažino žurnalistikos institute ir abu jį sėkmingai baigė. Laiką po pamokų kartais leisdavau tai vieno, tai kito portalo redakcijose, viešųjų ryšių įstaigose. Tai leido jau nuo mažų dienų suprasti patį žurnalistikos veikimo principą – mane jis gundė, norėjau tai patirti pats. Privalu paminėti, kad tėvai man jokio spaudimo šiuo klausimu nedarė, nuolat kartojo, kad rinkčiausi tai, ką noriu pats.

Žurnalistiką dauguma jaunų žmonių įsivaizduoja kaip siaurą sritį – tai yra straipsnių rašymą ir interviu. Jaunas supratau, kad tai toli gražu nėra tiesa – jei studijuoji žurnalistiką, nebūtinai rašysi tekstus, nebūtinai dirbsi redakcijoje. Aš ir dirbti redakcijoje niekada nesvajojau, bet žinojau, kad studijavimas čia pavers mane tiesiog žmogumi. Brandžiu žmogumi. Taip pat labai gundė pažintys, kurių, einant tinkama linkme, žurnalistikos sferoje tikrai yra apstu.

– Kuo Jus žavi sporto žurnalistika?

– Sporto žurnalistika nėra labai romantiškas ir žavus dalykas. Vis dėlto, aš, kaip ir turbūt dauguma berniukų, vaikystėje įsivaizdavau save sportininko vaidmenyje, lankiau atitinkamus būrelius. Nuo pat tų dienų, kai prisimenu pats save, prisimenu ir tai, kad niekada nepraleisdavau įdomių rungtynių per televiziją – tai ir krepšinio rinktinė, klubai, ir futbolas, ir olimpinės žaidynės. Iš esmės viskas, kas buvo gražu ir įdomu. Kiekvieną kartą, kai tėtis nusivesdavo mane į areną ar stadioną, atsimenu kaip šiandien. Tai paliko labai didelį įspūdį – žavėjo toks didelis sportininkų autoritetas, tokios masės sirgalių, triukšmas, intriga.

Kai studijavau antrame kurse, atsirado galimybė išbandyti save sporto žurnalistikoje. Apie tai anksčiau galvodavau gal tik patyliukais, arba išvis negalvodavau. Bet tada šovė mintis: „Jei aš sportu domiuosi ir taip dieną-naktį, tai galbūt čia – mano sritis?‘‘. Atėjau į darbą ir jau pirmą savaitę pajaučiau tą „WOW“. Supratau, kad vien savo darbe galėsiu kalbėtis su žmonėmis, kuriuos anksčiau dievindavau per televizorių. Dabar paskambinti tam pačiam Darjušui Lavrinovičiui, Donatui Motiejūnui ar Rūtai Meilutytei yra kasdienybė – ko gero, tai labiausiai ir žavi.

Beje, sporto žurnalistika suteikia išskirtinę galimybę matyti VISUS sporto renginius gyvai, arenoje ar stadione, neblogose vietose. Taip pat suteikia privilegiją būti arčiau savo dievukų, o tai tikrai veža.

– Kokią svarbą sportas užima Jūsų gyvenime? Ar pats sportuojate? Jei taip, ką?

– Labai didelę – nuo pat vaikystės sportas, nesvarbu kokia forma, mano gyvenime buvo itin svarbi sfera. Ko gero, nerastume žmogaus, kuris visiškai nesportuoja, nes būtent sportavimas ir veda prie gerų dalykų, geros vidinės būsenos. Tereikia pabandyti. Pats baigiau futbolo mokyklą, dabar stengiuosi bent kartą per savaitę jį pažaisti. Taip pat kartą-du per savaitę žaidžiu krepšinį, kartą per metus dalyvauju lenktynėse automobiliu. Tiesą sakant, nesugalvoju sporto, kurio nesu bandęs – galbūt kerlingas ir koks biatlonas.

– Ar turite sporto žurnalistų-autoritetų?

– Sporto žurnalistikos rinka Lietuvoje nėra didelė. Iš esmės ratu sukasi tos pačios trys-penkios pavardės žmonių, kurie turi milžinišką patirtį ir savo stilių. Jei kalbėtume apie rašytinę žurnalistiką, tai neabejotinai būtų Donatas Urbonas – žmogus, rašantis apie krepšinį taip įdomiai, kad kartais net sunku suvokti, iš kur pas autorių tiek daug žinių ir epitetų. Taip pat autoritetu laikau komentatorių Rytį Vyšniauską, bet ne dėl perdėto profesionalumo, o tiesiog, kaip žmogų. Jis puikus žmogus, visada maloniai padeda, pataria, pasidalija įžvalgomis. Svarbiausia, manau, ne konkreti pavardė ir ne konkretus žmogus. Svarbiausia, ką galima laikyti autoritetu, tai žmogų, kuris sporto žurnalistikai atiduoda visą save ir aiškiai sau atsako: „Aš čia noriu būti, esu, būsiu, darysiu“.

– Kokių savybių reikia norint tapti geru žurnalistu?

– Visų pirma turi nebijoti. Baimei žurnalistikoje vietos nėra. Visada tas, kas drąsus – laimi. Pateiksiu paprastą pavyzdį. Atrodo, paskambinti olimpiniam čempionui nėra super paprasta, o ypač prašyti, kad jis atvyktų iki tavęs pasikalbėti. Jei nepaskambinsi – tikrai liksi nieko nepešęs. O kiti – paskambins. Taip ir veikia žurnalistika, kad jei ne tau, tai kitam. Net ir spaudos konferencijoje, jei pats neužduosi klausimo – visada girdėsi tai, ką žvaigždė kalba su kitais, o ne su tavimi. Turi būti drąsus, žinoti, ko nori, visada atsakyti pats sau: „ar tai – svarbu, ar to – reikia?“. Be abejo, geras žurnalistas turi būti ir geras rašytojas, bet visų pirma, čia, kaip ir visur, manau, kad geras žurnalistas turi būti geras žmogus – piktų, blogų, įžūlių niekur nemėgsta. Jei tokius aplanko momentinė sėkmė, nėra ko pergyventi, laikas ir gyvenimas pats išsprendžia, kas verti būti aukštai, o kas – ne.

Žinoma, geras žurnalistas šiais laikais turi būti greitas žurnalistas. Taip pat turėti daug pažinčių, daug kontaktų, išlaikyti neblogą ryšį su daugybe žmonių.

– Žurnalistas – profesija ar gyvenimo būdas?

– Manau, žurnalistas – profesija, bet iki tam tikro gyvenimo etapo. Tikiu ir tikiuosi, kad mano gyvenimas susiklostys taip, kad konkrečiai žurnalistu nereikės būti, tarkime, jau turint šeimą. Priežastis labai paprasta – kai tau 20, tu žydi, gali skubėti, gali likti nevalgęs, gali nervuotis, bėgti, kitaip sakant – arti, varyti. Ir to žiniasklaidos grupėms reikia. Bet kai tau 40 – nebeprilakstysi. Turiu omenyje tai, kad žurnalistika mano galvoje yra profesija, skirta žmogui iki trisdešimties. Tai remiasi ir į finansus – tikrai nė vienas Lietuvos žurnalistas nepasakytų, kad uždirba per daug. Čia – riboti finansai ir riboti energijos ištekliai, bet pats buvimas žurnalistu tave ir verčia įdomesniu, protingesniu, atsakingesniu žmogumi, kuris vėliau yra puikus ir kitų sferų asas.

Ką patartumėte studentams, dar tik pradedantiems savo pirmuosius darbus?

– Patarčiau negalvoti, kad aš – jau superinis žurnalistas. Patarčiau neįsimylėti savo darbų ir suprasti, kad patarimai iš vyresnių kolegų tikrai dažnai būna labai vertingi ir teisingi, net jei ir tuo metu skamba kaip įžeidimas. Taip pat patarčiau kuo anksčiau sau atsakyti, ko konkrečiai iš žurnalistikos nori, nes lygiagrečiai gerai apie sportą ir politiką tikrai negali rašyti. Studentams, visų pirma, patarčiau turėti gerą laiką kartu su kurso draugais, mėgautis keturiais įsimintinais metais universitete ir nešokti į ofisinį darbą, nes visi mes juos dar spėsime padirbti. Svarbiausia, kad darytum kasdien tai, kas tave veža. Jei darai tai tik dėl pinigų, reiškia kažką darai ne taip.

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos