[Viršelis] Lietuvos knygos veikėjaiBiografijų žodynas / vyr. redaktorius Domas Kaunas, sudarytojas Osvaldas Janonis, techninė redaktorė Iveta Jakimavičiūtė, redaktorius stilistas Vituolis Joneliūnas; Multimedijos darbo grupė: vadovė Nerutė kligienė, programuotojai: Egidijus Blaževičius, Donatas Saulevičius, Saulius Bartkus, Gediminas Navickas, dizaineris Giedrius Arbačiauskas.

Vilnius : Matematikos ir informatikos institutas : Vilnius universitetas. Komunikacijos fakultetas. Knygotyros ir dokumentotyros institutas, 2004.

ISBN 9986-680-27-1


Tai pirmasis skaitmeninis knygotyros biografikos leidinys. Jis atliepia nuolat augantį pasaulio mokslo ir mokslo populiarinimo žinių sklaidos poreikį biografistikos žanro žinyniniams veikalams ir yra jų pirmtakų darbų – Vaclovo Biržiškos biobibliografinio žodyno Aleksandrynas (3 d., 1960–1965), autorių kolektyvo parengto enciklopedinio žodyno Knygotyra (1997) ir pirmosios skaitmeninės multimedijos knygos Lietuviškos knygos metai (1998) – tęsinys. Šio biografijų žodyno objektas yra profesine veikla pasižymėję senieji ir šiuolaikiniai raštijos, leidybos, poligrafijos, knygininkystės, bibliotekininkystės darbuotojai, knygotyros, bibliografijos ir bibliotekininkystės mokslininkai, knygos kultūrai nusipelnę tarpdisciplininių sričių teorinių ir taikomųjų dalykų specialistai (šrifto ir ekslibrisų kūrėjai, knygos dailininkai, dokumentų ir spaudinių restauratoriai), bibliofilai, kolekcininkai. Žodyne aprašyti tik Lietuvos ir jos išeivijos knygos pasaulio, taip pat su juo glaudžių ryšių turėję ir turintys kitų šalių, daugiausia Estijos, Latvijos, Lenkijos, Rusijos ir Vokietijos asmenys.

Žodyne pateikiamos biografijos asmenų, dirbusių ir kūrusių nuo seniausių laikų iki šių dienų. Mirusiųjų asmenų biografijos parašytos remiantis šaltiniais ir literatūra, gyvųjų – išplatinus anketas gautais duomenimis. Anketuojant sukauptiems duomenims patikslinti naudotasi ir kitais šaltiniais bei literatūra. Juos papildė tiesiogiai bendraujant gauta žodinė informacija, tačiau dėl Lietuvos įstatymų numatytų apribojimų beveik nepanaudotos įstaigose turimos darbuotojų asmeninės bylos. Dėl to kai kurie duomenys nepakankamai išsamūs ir patikimi.

Biogramų sandara nustatyta ištyrus šalies ir užsienio panašaus žanro veikalus. Taip pat konsultuotasi su enciklopedijų ir „Kas yra kas“ pobūdžio leidinių rengėjais bei leidėjais. Biogramoje nurodoma knygos veikėjo asmenvardis, svarbiausios gyvenimo datos ir vietos, išsilavinimas, apibūdinama profesinė, akademinė ir kūrybinė veikla, išvardijami įgyti mokslo ir akademiniai laipsniai bei vardai, reikšmingiausios publikacijos (dažniausiai knygos). Taip pat nurodoma pripažinimas šalyje ir užsienyje, tarptautiniai ryšiai, slapyvardžiai, svarbiausi šaltiniai ir literatūra. Biogramų apimtis diferencijuota. Plačiai aprašyti asmenys, kurių gyvenimas ir veikla laikoma knygotyros mokslo objektu, kiti – tik iš dalies.