Untitled design

Spalio 27 d. d., ketvirtadienį, 17.30 val. Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto Vilniaus balso salėje (Maironio g. 7) bus pristatyta Vytauto Gedgaudo knyga „Pirmyn arba mirk“.

Tai, kad ilgamečio JAV lietuvių tautinės minties laikraščio „Dirva“ vyriausiojo redaktoriaus, vienintelio lietuvio žurnalisto, po Antrojo pasaulinio karo akredituoto Paryžiaus taikos konferencijoje, rašiusio JAV lietuvių spaudai reportažus iš Niurnbergo proceso, mintys sugulė į knygą, – V. Gedgaudo premijos laureatės, Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto Žurnalistikos ir medijų tyrimų centro docentės dr. Jolantos Mažylės nuopelnas.

Knygą sudaro trys dalys. Pirmoje ir antroje dalyse – V. Gedgaudo tekstai apie Svetimšalių legioną, kuriame jis tarnavo Antrojo pasaulinio karo metais. Ypač įdomus V. Gedgaudo kūrybinis palikimas atsiskleidė surinkus ir išstudijavus jo publicistinius tekstus JAV lietuvių spaudoje Antrojo pasaulinio karo metais. Informacijos knygos sudarytojai neretai tekdavo ieškoti ir archyvuose, mat kai kurių to laikotarpio JAV lietuvių spaudos leidinių bibliotekose nėra. „Turiu nuojautą, kad tos publikacijos – trečioji knygos dalis – bus savotiškas atradimas ne tik šių dienų skaitytojams, bet ir daug ką žinantiems publicistikos ir kultūros istorijos tyrėjams“, – apie knygą sako J. Mažylė. Knyga iliustruota autentiškomis paties V. Gedgaudo darytomis nuotraukomis.

Knygos sutiktuvėse dalyvaus knygos sudarytoja doc. dr. Jolanta Mažylė, prof. dr. Remigijus Misiūnas, LŽS pirmininkas Dainius Radzevičius, VU žurnalistikos specialybės alumnai.

Pagerbdama žurnalisto ir ilgamečio JAV tautinės minties laikraščio „Dirva“ vyriausiojo redaktoriaus Vytauto Gedgaudo 110-ąsias gimimo metines, Lietuvos žurnalistų sąjunga ir Nacionalinė žurnalistų kūrėjų asociacija 2022-uosius paskelbė Vytauto Gedgaudo atminimo metais.