Marija ŠaraitėPadėti surasti lovą, kompiuterį ar šiltų batų porą – tokia informologijos studentės Marijos Šaraitės kasdienė užduotis.

Iniciatyvos Pagalbadaiktais.lt vadovė jau dvejus metus pasitelkia informacijos ir komunikacijos žinias, gerindama vargstančių žmonių kasdienybę.

„Esu atsakinga už viso projekto vykdymą ir vystymą, kaip sakoma nuo A iki Z. Internetinės platformos valdymas, savanorių tinklo priežiūra, projekto viešinimas“, – studentė vardija savo darbus, be kurių daiktai nepasiektų jų labiausiai laukiančių.

Keli šimtai savanorių visoje Lietuvoje stengiasi užkamšyti žmonių nepritekliaus skyles. Interneto puslapyje savanoriai registruoja stokojančiuosius ir tai, ko jiems labiausiai trūksta. Projekto administracija viešindama projektą bando atrasti, kas gali tuos daiktus padovanoti: „Aktyviai ieškome dovanojančių, nes svetainėje skelbiame kelis tūkstančius neišpildytų norų“, – savanorių pastangas vertina studentė. Potencialių geradarių žvalgyba palengvėja prieš Kalėdas. Tada, anot Marijos, skambina įmonių atstovai, siūlo savo idėjas, norėdami prisidėti prie iniciatyvos. „Remiantis statistika, prieš Kalėdas daugiausia ir dažniausiai dovanojama, tad mūsų organizacijos laukia du įtempti mėnesiai“, – šventinio gerumo apyvartą skaičiuoja projekto vadovė.

Per trejus iniciatyvos Pagalbadaiktais.lt metus padovanota daugiau nei trys tūkstančiai daiktų. Dažniausiai žmonės atiduoda drabužius ir avalynę, būtiniausius baldus bei buitinę techniką. „Dabar labai reikia kompiuterių. Koks paauglys be jo gali išsiversti? Kreipiamės į įmones, prašydami pagelbėti, nes lietuviai vis dar nėra linkę dovanoti kompiuterių“, – pasakoja Marija.

Kartais žmonių poreikiai būna tokie specifiniai, kad pagalbos tenka ieškoti užsienyje: „Tokių daiktų kaip funkcinė lova net neregistruojame puslapyje, nes beveik niekas tokių lovų neturi. Todėl paramos šaltinių ieškome svetur, dabar bendradarbiaujame su danais“, – geografines gerumo ribas braižo Marija.

Dažniausiai materialios paramos ieško sunkiai gyvenančios šeimos. „Vis daugiau kreipiasi jaunų šeimų, drąsiai sakančių, kad jiems reikia pagalbos. Jie nori auginti vaikus, bet neturi būtiniausių daiktų“, – sudėtingą jaunų žmonių dalią pastebi studentė.

Kuratoriai skatina aukojančius asmeniškai perduoti daiktus jų prašantiems. „Kai dovanojantis žmogus išgirsta padėką, pamato tų žmonių buitį, jam nebekyla abejonių. Deja, dar neturime atsakingos rėmimo kultūros, nes daugeliui vis dar nėra svarbu, kam ir kodėl jis pagelbėja“, – apgailestauja informologijos studentė. Marijai nepatinka, kad gyventojai aukojimo iniciatyvą kartais supranta kaip nereikalingo šlamšto atsikratymo būdą. „Būna žmonių, mūsų veiklą tapatinančių su utilizavimo tarnybos darbu. Penktadienį vakare paskambina ir liepia iki sekmadienio pasiimti sofą arba priešingu atveju ją išmes“, – žmonių neatsakingumu piktinasi studentė.

Marija tikina, kad paramos projekto koordinavimas ir informologijos studijos – susijusios sritys, papildančios vieną kitą: „Dirbu pagal savo specialybę, nes esu atsakinga už Pagalbadaiktais.lt informavimo platformą. Mano darbas padėti žmonėms atrasti vieni kitus: ieškantiems pagalbos ir galintiems ją suteikti.“ Mergina ir toliau planuoja dirbti su socialiniais projektais. „Norėčiau sukurti sau darbo vietą, kurti socialiai atsakingą verslą“, – apie ateitį svarsto M. Šaraitė.