Nuo šių metų sausio 1 d. Lietuvos Aukščiausiajame Teisme pradėtas naudoti kartu su Vilniaus universiteto (VU) Komunikacijos ir Teisės fakulteto mokslininkais sukurtas dirbtinio intelekto (DI) įrankis „TeDIA“, kuris, naudodamas teismo priimtus sprendimus ir nutartis, generuoja pranešimus žiniasklaidai. VU Komunikacijos fakulteto partnerystės docento ir vieno iš įrankio kūrėjų Liutauro Ulevičiaus teigimu, šis įrankis procesą, įprastai trunkantį apie valandą, sutrumpina iki 5-10 minučių.

tedia 600 x 338 px 4


Iki šiol teismui priėmus sprendimą ar nutartį ir norint, kad pranešimas apie tai galėtų būti išplatintas, pirmiausia su teismo sprendimo (nutarties) tekstu dirba teisėjų padėjėjai. Jiems dažnai kildavo sunkumų bylos turinį pateikiant publicistiniu stiliumi, kad jį būtų galima perduoti atstovui spaudai ir kalbos redaktoriams, kad šie paruoštų galutinį teksto variantą platinimui. Pirminio teksto varianto sudarymas teisėjų padėjėjams buvo iššūkis, kadangi jie – ne komunikacijos ir ne filologinio išsilavinimo žmonės. Pasitelkus naująjį įrankį, ši dalis gerokai palengvės ir DI sugeneruotą tekstą (patikrinus teisinius niuansus) bus galima tiesiogiai perduoti atstovui spaudai: „Teisėjų padėjėjams teksto pritaikymas plačiajai visuomenei trukdavo valandą, pusantros. Dabar su „TeDIA“ pagalba tai galima padaryti per 5-10 minučių. Padėjėjams lieka tik patikrinti teisinius faktus – laiko taupymas akivaizdus“, – tvirtina partnerystės docentas L. Ulevičius.

Įrankiu naudotis ypač paprasta – užtenka į „TeDIA“ įkelti bylą „Microsoft Word“ dokumento formatu. Tada programa, remdamasi projekto metu sukurtu pranešimo žiniasklaidai kokybės standartu, tiksliai pagal nurodytus parametrus sugeneruoja pranešimą žiniasklaidai: „Svarstant, kaip būtų galima optimizuoti ir struktūruoti įrankio veikimą, rėmėmės įvairių užsienio šalių praktika, autoriais. Pirmiausia sudėliojome struktūrą, kaip tai turėtų atrodyti teoriniame variante, paskui ją pakoregavome praktiniam pritaikymui, specifiškai teismo nutartims“, – apie įrankio kūrimo procesą pasakoja L. Ulevičius.

Technologijų ekspertų, Komunikacijos fakulteto mokslininko asist. dr. Sauliaus Preidžio ir Teisės fakulteto profesoriaus dr. Rimanto Simaičio pagalba modelis įgyvendintas – sukurtas specializuotas dirbtinio intelekto įrankis. Siekiant nustatyti įrankio generuojamų pranešimų žiniasklaidai kokybę, jie, kartu su žmogaus rašytais pranešimais, nenurodant kilmės buvo pateikti teisės ir komunikacijos specialistams įvertinti. Eksperimentas atskleidė, kad ekspertams DI sugeneruotą pranešimą žiniasklaidai atskirti nuo žmogaus rašyto nebuvo lengva, be to, DI sugeneruoto teksto kokybė pagal kai kuriuos kriterijus įvertinta net geriau.

Tiesa, šis atvejis, kaip ir kiti, kai pasitelkiamas DI, kelia diskusijų dėl duomenų saugumo: „Duomenų nutekėjimo rizika išlieka ir ji turi būti įvertinta. Siekdami greitesnio darbo mes turėsime skirti vis daugiau dėmesio dirbtiniam intelektui ir mokytis spręsti kylančius iššūkius. Mes nežinome, kiek ir kaip DI įrankiai kis, tačiau faktas, kad juos turėsime diegti dėl to, kad jie palengvina darbą. Rizika yra, bet kartu yra ir nauda. Teisme nustatyta tvarka, iki minimumo sumažinanti ir įgalinanti valdyti menkai tikėtinų, bet teoriškai įmanomų situacijų žalą“, – pabrėžia docentas L. Ulevičius.

Įvertinus pirmuosius rezultatus, DI įrankio „TeDIA“ naudojimą nuspręsta perkelti į kitą etapą – nuo sausio 1 d. tokie Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pranešimai spaudai pradedami viešinti internete. DI įrankio „TeDIA“ sugeneruotų pranešimų jau galėsite pastebėti žiniasklaidoje, platinimo metu jie bus žymimi specialia pastaba, nurodančia, kad tekstas buvo sukurtas pasitelkiant DI. Įrankio reali nauda ir sėkmė šiame etape lems, ar jis bus naudojamas ir tobulinamas toliau.