Heritage_guard_vaizdai.pngSukurtos programinės įrangos „HERITAGE GUARD“ vaizdai

2022 m. birželio 27 – liepos 1 dienomis vyko projekto “Urbanizuotų vietovių paveldo automatinis monitoringas panaudojant 3D vaizdo technologijas” nuotoliniai mokymai, kuriais užbaigtas nuo 2018 m. vykdytas projektas bei pristatyta sukurta kultūros paveldo objektų automatinio monitoringo sistema.

Mokymų metu buvo skaitomos paskaitos, apimančios tiek teorinę, tiek praktinę dalis. Pirmą mokymų dieną pristatyta paveldosauginės minties raidos problematika. Plačiai aptartas paveldo kategorijų spektras, kuriame sprendžiamos paveldo autentiškumo problemos. Šios problemos svarbios įgyvendinto projekto kontekste, nes aktualizuoja tokių sprendinių naudas šiuolaikinės vakarų paveldosauginės paradigmos perspektyvoje. Saugoma paveldo forma, medžiaga, tad 3D technologijos įgalina sekti, stebėti kultūros paveldo kaitos procesus automatizuotai, išsamiai, tiksliai, nedestrukciškai, efektyviai (finansine prasme). Taip pat buvo pristatytos medinio paveldo probleminės sritys, atsižvelgiant į stebėsenos tematiką. Pirmosios dienos pabaigoje savo poziciją pristatė ir Kultūros paveldo departamentas, kuris konstatavo platų egzistuojančių paveldo stebėsenos problemų lauką. Antros dienos mokymų ciklo dalyje pristatyta partnerių metodinė medžiaga apie skaitmeninės fotogrametrijos, mobiliųjų skenavimo sistemų ir dronų technologijas, dėmesį koncentruojant į duomenų surinkimą monitoringo sistemai. Aptarti kokybiniai ir kiekybiniai duomenų parametrai. Trečiojoje dalyje plačiau aptartos kitos skaitmeninės technologijas paveldo sektoriuje, pristatyti virtualios, papildytos realybės, DI technologiniai privalumai kultūros paveldo problemoms spręsti, komunikacijai vykdyti ir kt. Išsamiai demonstruota sukurtos programinės įrangos veikimo logika ir darbas su identifikuotais kultūros paveldo vertingųjų savybių (architektūrinių, urbanistinių) pokyčiais. Mokymų ciklą užbaigė dviejų dienų paskaitos apie platesnius skaitmeninimo projektų, inovacijų valdymo ir technologijų standartų kontekstus.

Mokymų metu dalyvavo atstovai iš Lietuvos savivaldybių paveldo apsaugos skyrių, įmonių, atliekančių skaitmenizavimo darbus, mokslo įstaigų tyrėjai, muziejininkai. Diskutuota, kaip valstybė turėtų elgtis su surenkamais išsamiais duomenimis (3D), nes istorinės realybės duomenų saugojimas turi ir strateginę reikšmę, duomenų perpanaudojimo perspektyvas tiek tvarkybos, tiek mokslo tiriamiesiems tikslams. Baigiamieji projekto mokymai tapo puikia terpe diskusijai ir naujausių žinių pasidalijimui apie skaitmenines 3D vaizdo ir dirbtinio intelekto technologijas.

Projektas bendrai finansuotas iš Europos regioninės plėtros fondo lėšų (projekto Nr. 01.2.2-LMT-K-718 01-0043) pagal dotacijos sutartį su Lietuvos mokslo taryba (LMTLT). 2014–2020 m. Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos priemonės 01.2.2-LMT-K-718 „Tiksliniai moksliniai tyrimai sumanios specializacijos srityje“ veiklos „Aukšto lygio tyrėjų grupių vykdomi moksliniai tyrimai“ tikslas – plėtoti taikomąsias žinias, prisidedančias įgyvendinant mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypčių prioritetus, ir skatinti mokslo ir studijų institucijas vykdyti mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros veiklas, turinčias komercinį potencialą.