ang. Political Shift on the Screen: Post‐Communist Transformation in Lithuanian Film and Video

Projekto tikslas – ištirti politinių ir socialinių transformacijų, vykusių 1988‐1991 metais, vaizdavimą ir refleksiją Lietuvos kine, video medžiagoje ir televizijoje, atskleidžiant šiose audiovizualinėse reprezentacijose visuomenės kaitą nepriklausomoje Lietuvoje.

Projekto aprašymas

Lietuvos istorijoje XX a. 9 deš. antroji pusė ir 10 deš. pradžia – ypatingas laikas, kada Lietuva, atsiskirdama nuo Sovietų Sąjungos, tapo savotiška „išnykimo erdve“ (A. Abbass sąv.), suponuojančia sąlygas naujos valstybės ir visuomenės kristalizavimuisi. Politinės santvarkos transformacija, sparčiai vykusi visoje Rytų Europoje po 1989 metų, buvo dinamiška ir įvairialypė. Baigėsi totalitarinio valdymo periodas ir prasidėjo sudėtingų demokratinių permainų Lietuvos visuomenėje laikotarpis. Savita šio reiškinio refleksijos forma tapo dokumentiniai filmai, paskatinę visuomenės diskusijas apie naujus istorijos rašymo metodus ir pjūvius. Nors Sąjūdžio epocha susilaukė plačių ir įvairiapusių istorinių ir politinių tyrinėjimų, tačiau ji vis dar lieka kino ir vizualinių medijų tyrėjų neatskleista.

Projekto metu atliekamas tyrimas turėtų atskleisti, kokį politinės (pokomunistinės) transformacijos (nuo Atgimimo, Sąjūdžio, „Baltijos kelio“, Nepriklausomybės atkūrimo de jure ir de facto) naratyvą Lietuvoje generuoja dokumentinis kinas? Kuo šis naratyvas savitas kitų Baltijos šalių, Lenkijos dokumentinio kino kontekste? Koks pokomunistinės transformacijos įvaizdis iškyla dokumentiniame kine? Kas buvo šių įvykių metraštininkai, stovėję už kamerų / su kameromis? Ką jiems pavyko nufilmuoti ir kokia medžiaga liko už viešojo diskurso ribų? Kodėl?

Projekto vykdymo grupė

dr. Anna Mikonis-Railienė (projekto vadovė)

dr. Renata Šukaitytė

dr. Mantas Martišius

doktorantė Renata Stonytė

Projekto trukmė

2017 m. kovo 1 d. – 2019 m. rugpjūčio 1 d.

Projekto finansavimo šaltinis

Lietuvos mokslo taryba

 

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos