lmt logoKomunikacijos fakultete nuo 2017 m. kovo 3 d. pradedamas vykdyti Lietuvos mokslo tarybos programos „Modernybė Lietuvoje“ finansuojamas projektas „Politinis lūžis ekrane: pokomuninė transformacija Lietuvos dokumentiniame kine ir videomedžiagoje“.

Projekte dirbantys mokslininkai – dr. Anna Mikonis-Railienė (tyrimo vadovė), dr. Renata Šukaitytė, dr. Mantas Martišius, doktorantė Renata Stonytė - sieks ištirti politinių ir socialinių transformacijų, vykusių 1988-1991 metais, vaizdavimą ir refleksiją Lietuvos kine, videomedžiagoje ir televizijoje, atskleidžiant šiose audiovizualinėse reprezentacijose visuomenės kaitą nepriklausomoje Lietuvoje.

Lietuvos istorijoje XX a. 9 deš. antroji pusė ir 10 deš. pradžia – ypatingas laikas, kada Lietuva, atsiskirdama nuo Sovietų Sąjungos, tapo savotiška „išnykimo erdve“ (A. Abbass sąv.), suponuojančia sąlygas naujos valstybės ir visuomenės kristalizavimuisi. Politinės santvarkos transformacija, sparčiai vykusi visoje Rytų Europoje po 1989 metų, buvo dinamiška ir įvairialypė. Baigėsi totalitarinio valdymo periodas ir prasidėjo sudėtingų demokratinių permainų Lietuvos visuomenėje laikotarpis. Savita šio reiškinio refleksijos forma tapo dokumentiniai filmai, paskatinę visuomenės diskusijas apie naujus istorijos rašymo metodus ir pjūvius. Nors Sąjūdžio epocha susilaukė plačių ir įvairiapusių istorinių ir politinių tyrinėjimų, tačiau ji vis dar lieka kino ir vizualinių medijų tyrėjų neatskleista.

Projekto metu atliekamas tyrimas turėtų atskleisti, kokį politinės (pokomunistinės) transformacijos (nuo Atgimimo, Sąjūdžio, „Baltijos kelio“, Nepriklausomybės atkūrimo de jure ir de facto) naratyvą Lietuvoje generuoja dokumentinis kinas? Kuo šis naratyvas savitas kitų Baltijos šalių, Lenkijos dokumentinio kino kontekste? Koks pokomunistinės transformacijos įvaizdis iškyla dokumentiniame kine? Kas buvo šių įvykių metraštininkai, stovėję už kamerų / su kameromis? Ką jiems pavyko nufilmuoti ir kokia medžiaga liko už viešojo diskurso ribų? Kodėl?

Projekto įgyvendinimo laikotarpis 2017.03.03 - 2019.08.09