costKF Knygotyros ir dokumentotyros instituto mokslininkai prisijungė prie programos COST veiklos „Skaitymo raida skaitmeninimo amžiuje“.

KF KDI inicijavo Vilniaus universiteto prisijungimą prie mokslininkų, vykdančių įvairių mokslo sričių tyrimus, Europos mokslinių ir techninių tyrimų bendradarbiavimo programos COST (European Cooperation in Science and Technology) veiklos „Skaitymo raida skaitmeninimo amžiuje“ (Evolution of reading in the age of digitisation).

COST veiklos tikslas – pagrįsti skaitmeninimo pasekmes skaitymui ir, remiantis integraciniu skaitymo modeliu, sukurti bendrą matą skaitymui popieriuje ir ekranuose. Projektu taip pat siekiama padėti Lietuvos knygų sektoriaus dalyviams prisitaikyti prie naujų skaitymo galimybių, tinkamai jas išnaudoti ir neutralizuoti neigiamas skaitmenizavimo pasekmes skaitymo įpročiams.

Veiklos pradžia – 2014 m. birželio mėn., pabaiga – 2018 m. gegužės mėn.  Projekto veiklų įgyvendinime dalyvauja mokslo institucijos iš 20 valstybių. Veikloje taip pat dalyvauja Klaipėdos universitetas.

COST veiklos koordinatoriaus funkcijas vykdo Stavangerio universiteto (Norvegija) mokslininkė Anne Mangen. Šios mokslininkės skaitmeninio ir spausdinto teksto skaitymo poveikio siužeto ir turinio suvokimo tyrimai susilaukė didelio viso pasaulio žiniasklaidos dėmesio.

VU KF KDI mokslininkai į COST veiklą įsitraukia kaip skaitymo ir skaitmeninių knygų rinkos bei vartojimo tyrinėtojai ir ekspertai, veikiančio tarptautinio skaitmeninių knygų mažųjų kalbų rinkose tyrėjų tinklo nariai bei kaip vienos įtakingiausių tarptautinių knygotyros ir leidybos konferencijų organizatoriai. COST veikla finansuoja bendradarbiavimą ir mobilumą, tad Lietuvos atstovai aktyviai ieško kitų mokslinių tyrimų finansavimų šaltinių. KDI mokslininkų grupė šiuo metu vykdo Lietuvos kultūros tarybos finansuojamą projektą „Lietuvos skaitmeninės leidybos situacijos tyrimas“

Įgyvendinant projektą taip pat prisideda KF Medijų tyrimų laboratorija (KF MTL). KF MTLį veiklą įsijungia siekdama panaudoti šiuo metu vykdomame projekte – „Lietuvos nacionalinių muziejų patrauklumo didinimo ir virtualių prieigų optimizavimo tyrimas“.

įgytą patirtį dirbant su akių sekimo (angl. eye-tracking) technologijomis.

Veiklos vykdytojai: prof. dr. Elena Macevičiūtė (atstovas COST veiklos valdymo komitete, KDI), dr. Arūnas Gudinavičius (pavaduojantis atstovas COST veiklos valdymo komitete, KDI), prof. dr. Aušra Navickienė (KDI), dr. Laura Jankevičiūtė (KDI), dr. Andrius Šuminas (Medijų tyrimų laboratorija).

Išsamesnė informacija –  COST veiklos memorandume: http://w3.cost.eu/fileadmin/domain_files/ISCH/Action_IS1404/mou/IS1404-e.pdf