1200px flag of unesco.svg Rugpjūčio 3 dieną Lietuvos Vyriausybė pritarė prof. dr. Rimvydo Laužiko kandidatūrai į Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos (UNESCO) Nematerialaus kultūros paveldo apsaugos konvencijos Vertinimo komisijos eksperto poziciją 2023–2026 metų kadencijai. Kandidato rinkiminę kampaniją vykdys Lietuvos užsienio reikalų ministerija kartu su Kultūros ministerija.

Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto dekanas prof. dr. R. Laužikas turi ilgametę darbo su įvairiomis UNESCO programomis patirtį. Nuo 2018 metų jis yra Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos narys, nuo 2019 metų – Nacionalinio nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvado bei daugelio kitų Lietuvos ir tarptautinių darbo grupių, patariamųjų tarybų ir komisijų ekspertas. Pagrindinės prof. dr. R. Laužiko mokslinių tyrinėjimų sritys: skaitmeninių technologijų naudojimas paveldui ir humanitariniams mokslams, paveldo informacija ir komunikacija, bažnyčių archeologija ir Lietuvos gastronominė kultūra.

Siekdama sustabdyti nematerialaus kultūros paveldo nykimą, 2003 metais UNESCO priėmė Nematerialaus kultūros paveldo apsaugos konvenciją (Lietuva šią konvenciją ratifikavo 2004 metais gruodžio 8 dieną). Konvencijos Vertinimo komisija svarsto ir vertina visas į UNESCO nematerialaus kultūros paveldo sąrašus šalių teikiamas paraiškas bei tarptautinės paramos prašymus. Ši komisija sudaroma iš 12 narių: 6 akredituotų tarptautinių nevyriausybinių organizacijų atstovų ir 6 mokslininkų ekspertų, atstovaujančių savo regionų rinkiminėms grupėms ir įvairioms nematerialaus kultūros paveldo sritims.

Lietuvos eksperto kandidatūra į UNESCO Vertinimo komisiją teikiama pirmą kartą. Rinkimai vyks 2022 metų lapkričio 28 – gruodžio 3 dienomis UNESCO Nematerialaus kultūros paveldo apsaugos konvencijos Tarpvyriausybinio komiteto 17-osios sesijos metu, Maroke.