Hack4LTVilniaus universiteto Komunikacijos fakultetas ir Vilniaus universiteto biblioteka balandžio 4–5 dienomis surengė pirmąsias jungtines didžiausios Europoss kaitmeninės bibliotekos EUROPEANA ir svarbiausio ES humanitarinių mokslų tyrimų skaitmenines infrastruktūras vienijančio tinklo DARIAH kūrybines dirbtuves (hakatoną) Hack4LT.

Hack4LT – tai neformalios dirbtuvės, suburiančios kompetentingus ir entuziastingus programinės įrangos kūrėjus, skatinančios per trumpą laiką realizuoti įdomias, pritaikomas ir prasmingas programines idėjas. Kūrybinėse dirbtuvėse vyko intensyvios programavimo sesijos, kuriose skirtingos darbo grupės, panaudodamos atvira prieiga pasiekiamus Europeanos skaitmeninius išteklius, realizavo idėjas dviejose teminėse erdvėse: Europeanos išteklių pritaikymas visuomenės poreikiams ir Europeanos išteklių pritaikymas humanitarinių mokslų tyrimų poreikiams.

Dviejų geriausių idėjų, paverstų technologiniais sprendimais (prototipais), autoriai apdovanoti piniginiais prizais. „Ilgai diskutavome ir dėl kriterijų, technologijų sudėtingumo, idėjos naujumo bei pritaikomumo. Tačiau abiejose kategorijose nugalėtojai buvo labai aiškūs ir kitos komandos nuo jų atsiliko 5–6 balais iš 21“, – sakė vertinimo komisijos narys, KF strateginės raidos prodekanas doc. dr. Rimvydas Laužikas.

Už idėją humanitarinių mokslų srityje įvertinta „Manuscript“ komanda (Mantas Zimnickas, Albertas Gimbutas ir Justas Sadzevičius). Nugalėtojai sukūrė visuomenišką rankraščių transkripcijos sistemą, padedančią pažymėti žodžius rankraščio skaitmeninėje kopijoje (paveiksliuke) ir leisiančią atlikti rankraščio analizę. Jie laimėjo VU Rektoriaus įsteigtą 500 eurų prizą.

Tokio pat dydžio informacinių sistemų ir programinės įrangos kūrimo kompanijos UAB „Asseco Lietuva“ įsteigtas prizas už idėją, orientuotą į plačiąją visuomenę, skirtas „Code United“ komandai (Kostas Rutkauskas, Maksimas Sorokinas, Mindaugas Ūba ir Saulius Mikalonis). Komanda sukūrė smagų edukacinį žaidimą, skatinantį žaidėjus varžytis tarpusavyje atsakant į įvairius su Lietuvos istorija ir kultūra susijusius klausimus.

„Laikas, kai didmenininkai darė viską – ir kūrė, ir gamino, ir pateikė visuomenei – eina prie pabaigos. Ateityje jie darys savo darbą, o tie, kurie naudoja, publikuoja ar teikia vartotojams – savo. Aš džiaugiuosi, kad toks konkursas yra nukreiptas į platesnį jau sukurtų gaminių naudojimą, ne tik į gaminimą“, – įteikdamas prizą džiaugėsi „Asseco Lietuva“ generalinis direktorius Albertas Šermokas.

VU Komunikacijos fakulteto ir VUB įsteigti paguodos prizai įteikti programuotojų komandai (Ignas Bačius, Mykolas Baranauskas, Justinas Jaronis ir Inga Pliavgo), sukūrusiai įskiepį, kurį įdiegus tinklalapyje galima matyti tiesiogiai su dominančiu objektu susijusius duomenis iš EUROPEANA skaitmeninio archyvo.

„Mano, kaip rektoriaus, pareiga ir malonumas – padėkot verslui, kuris rūpinasi ir domisi jaunimu, skatina kurti naujus produktus, kurie visų mūsų gyvenimą, tikiuosi, padarys geresnį ir lengvesnį. Jaunime, jūs esate ta revoliucingiausia visuomenės dalis, turinti daugiausiai naujų ir gerų idėjų. Džiugu, kad jos yra vertinamos ir, tikiuosi, ateityje jų bus dar daugiau,“ – sveikindamas nugalėtojus kalbėjo l.e.p. VU rektorius prof. habil. dr. Jūras Banys.

Pirmą kartą Lietuvoje organizuojamų kultūros paveldo kūrybinių dirbtuvių Hack4LT siekis – skatinti inovatyvių idėjų plitimą kultūros paveldo ir humanitarinių mokslų skaitmeninimo srityse. Tai unikalus jungtinis nacionalinių ir Europinių organizacijų renginys, vienijantis dvi svarbiausias šioje srityje veikiančias Europines organizacijas (EUROPEANA ir DARIAH) ir skaitmeninio kultūros paveldo idėjas skatinančias nacionalines institucijas (Vilniaus universiteto Komunikacijos fakultetas, Vilniaus universiteto biblioteka, Lietuvos nacionalinė M. Mažvydo biblioteka, UAB „Asseco Lietuva“ ir UAB „Dizi“).

Hakatono akimirkos:

Dariaus Versecko nuotr.